Kamikaze (Kamikadze)

Sprawdzony przepis na Kamikaze

Kamikaze to chyba najbardziej znany shot (poza czterdziestką czystej :D ). Jego popularność wynika zarówno z bardzo ładnego wyglądu, jak i świetnego, orzeźwiającego smaku. Do tego nie jest ani za mocny, ani za słaby – idealny na imprezę lub spotkanie towarzyskie. Jest banalnie prosty i szybki w wykonaniu, a na imprezie robi furorę. Swoją piękną niebieską barwę zawdzięcza on jednemu z głównych składników – likierowi Blue Curacao. Poniżej znajdziesz prosty przepis na Kamikaze.

Składniki

 • 40 ml wódki
 • 40 ml Blue Curacao
 • 40 ml soku z cytryny
 • kostki lodu
 • kwasek cytrynowy lub cukier (do dekoracji, w wypadku podawania w formie koktajlu)

Przygotowanie (shoty)

 1. Przygotuj 4 kieliszki i ustaw w ścisłym rządku obok siebie, tak żeby się stykały.
 2. Do shakera wrzuć kostki lodu. Dodaj wódkę, Blue Curacao i sok z cytryny. Całość porządnie wstrząśnij.
 3. Płynnym ruchem rozlej drinka kolejno do 4 kieliszków, starając się rozdzielić go równomiernie pomiędzy wszystkie 4, oraz zatrzymując lód w shakerze.
 4. Ciesz się smakiem pysznych shotów Kamikaze :)

Przygotowanie (koktajl)

 1. Brzegi kieliszka nawilż sokiem z cytryny.
 2. Kwasek cytrynowy/Cukier wysyp na talerzyk i obtocz w nim brzegi kieliszka, tworząc crustę.
 3. Do shakera wrzuć kostki lodu. Dodaj wódkę, Blue Curacao i sok z cytryny. Całość porządnie wstrząśnij. Im dłużej będziesz wstrząsać
 4. Drink przelej (bez lodu) do kieliszka.
 5. Ciesz się smakiem pysznego drinka Kamikaze :)

To ci się przyda

 • shaker
 • jigger (miarka barmańska)
 • 4 kieliszki do shotów lub 1 duży kieliszek
 • talerzyk (w przypadku wykonywania crusty)

Ciekawostka

Kamikaze pochodzi oczywiście z języka japońskiego, a oznacza dosłownie „boski wiatr”. Nazwę tę przyjęli walczący podczas drugiej wojny światowej japońscy żołnierze, którzy brali udział w atakach, często samobójczych, na amerykańskie okręty. Wbrew powszechnemu mniemaniu, ataki nie miały być koniecznie samobójcze, lecz ich celem było spowodowanie jak największych zniszczeń. Piloci samolotów mieli się ewakuować przed zderzeniem, lecz im później to zrobili, tym większe były szanse na powodzenie i precyzyjne trafienie w cel. Dlatego też wielu z nich ginęło, gdyż albo chcieli poświęcić się w imieniu ojczyzny i zagwarantować powodzenie misji kosztem swojego życia, albo wyskakiwali z samolotu bardzo późno, maksymalizując na to szanse.

Przed atakiem japońscy oficerowie zbierali pilotów mających wyruszyć na samobójczą misją w przeznaczonej do tego sali. Tam odczytywano im podstawowe założenia kodeksu Bushidō (kodeks samurajów, coś w rodzaju naszego kodeksu rycerskiego) i wiersze haiku, pozostawione przez lotników, którzy ponieśli śmierć przed nimi. Miało to na celu pobudzenie w żołnierzach ducha samurajów i podniesienie ich poczucia patriotyzmu. Później piloci składali przysięgę, zakładali specjalne mundury, odbierali samurajskie miecze, po czym zasiadali do stołu z oficerem prowadzącym, wznosili toast czarką sake i owijali głowy opaskami hachimaki (białe opaski z czerwoną kropką, symbolizującą wschodzące słońce). Następnie żegnali się z przyjaciółmi, wsiadali do samolotów i startowali pośród patriotycznych pieśni, śpiewanych przez obsługę lotniczą. Ich samoloty przed startem były w najlepszym możliwym stanie technicznym oraz nieskazitelnie czyste – tłumaczono to tym, że samolot będzie trumną pilota, a trumny zawsze są czyste.

Ukryty bonus:

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ

Jeśli masz jakieś uwagi do powyższego przepisu, lub znasz sprawdzony przepis na inny drink, napisz je w komentarzu :)

Ocena: 1/5 (liczba głosów:2)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*