Każdemu z nas czasem zdarza się zapomnieć lub nie zjeść na czas bułek lub chleba, które z czasem stają się twarde i suche. Zamiast wyrzucać takie pieczywo, warto je kreatywnie wykorzystać w kuchni, aby uniknąć marnotrawstwa. Suche pieczywo można przekształcić w coś wartościowego, i to na każdym poziomie czerstwości. Z tego artykułu dowiesz się co zrobić z suchym pieczywem, co pomoże zmniejszyć marnotrawstwo żywności i zaoszczędzić pieniądze.
Jeśli pieczywo jest lekko czerstwe:
Jeśli pieczywo nie jest już pierwszej świeżości, ale nie jest jeszcze twarde, najlepszym sposobem na jego wykorzystanie jest zrobienie z niego jedzenia, które spożyjemy od razu po przygotowaniu. Najlepiej w tej roli spisują się dwa rozwiązania.
Tosty francuskie na słono lub słodko (znane też jako bułka/chleb w jajku)
Aby uzyskać tosty francuskie należy wbić jajko do miski, roztrzepać je w celu zmieszania żółta oraz białka, oraz dodać przyprawy do smaku: w zależności od preferencji, sól i pieprz, jeśli chcemy wersję wytrawną, lub cukier, jeśli chcemy tosty na słodko. Później kromki chleba lub bułki maczamy w całości (z obu stron) w jajku i wrzucamy na rozgrzaną patelnię z odrobiną masła lub oleju. Smażymy je równomiernie z obu stron do zarumienienia. Tosty na słono są gotowe do spożycia, lecz można dołożyć do nich plasterek szynki, sera lub trochę szczypiorku do smaku. Tosty na słodko z kolei najlepiej podać z dodatkami takimi jak owoce (np. banan lub truskawki), lub pokryć je dżemem, cukrem pudrem, albo syropem klonowym.
Klasyczne polskie zapiekanki
Drugim sposobem na przygotowanie czerstwego pieczywa jest zrobienie zapiekanek. W tym celu najlepiej każdą kromkę posmarować odrobiną masła (ale nie za dużo, żeby nie spłynęło), a na wierzch położyć swoje ulubione dodatki – szynkę, kiełbasę lub boczek, ser, opcjonalnie cebulę, pieczarki, paprykę lub szczypiorek. Najlepiej przy tym, aby ser był na samej górze, gdyż wtedy ładnie się zarumieni. Po przygotowaniu zapiekanek należy włożyć je do opiekacza lub piekarnika i ogrzewać aż do zarumienienia bułek i roztopienia sera.
Jeśli pieczywo jest bardziej czerstwe:
W przypadku gdy pieczywo jest już mocno czerstwe i nie nadawałoby się tak dobrze na zapiekanki, zawsze można wykorzystać je w inny sposób – jako dodatek lub nawet bazę dla zupy. Najpopularniejszymi sposobami jest przygotowanie grzanek lub zupy chlebowej.
Jak przygotować grzanki?
Aby przyrządzić grzanki należy pokroić pieczywo w kostkę, skropić nieco oliwą (może być też masło lub olej) oraz przyprawić do smaku – solą, pieprzem, czosnkiem, ziołami, ulubionymi przyprawami (moim zdaniem dobrze nadaje się do tego przyprawa do ziemniaków). Tak przygotowane grzanki wstawiamy do piekarnika i pieczemy do zarumienienia i chrupkości. Grzanki można wykorzystać jako dodatek do zup (np. zupa serowa z grzankami) lub sałatek (np. sałatka cezar).
Jak zrobić zupę chlebową?
Jest wiele sposobów na przygotowanie zupy z chleba, jednak większość z nich jest podobna. Potrzebne jest przygotowanie bulionu (z mięsa, warzyw, lub kostki rosołowej), do którego albo od razu wrzucamy porozrywane kawałki chleba, albo najpierw je podsmażamy na patelni, z dodatkiem masła, cebulki i czosnku. Zupę można wzbogacić o dodatek mięsa, np. kiełbasę lub boczek, lub ulubione warzywa. Można ją również podawać z grzankami :)
Jeśli pieczywo jest twarde jak kamień:
Jeśli pieczywo zeschło się nam tak, że trudno jest je nawet podzielić na części, najlepiej jest przerobić je na bułkę tartą/panierkę. W tym celu należy wrzucić je do blendera i zmiksować, w celu uzyskania drobnego proszku. Tak przygotowaną bułkę tartą można przechowywać przez długi czas, oraz wykorzystać na wiele sposobów – jako panierkę dla kotletów, do zagęszczania zupy, dodatek do fasolki szparagowej, lub posypywania zapiekanek.
Jak zapobiegać schnięciu pieczywa?
Aby uniknąć szybkiego schnięcia pieczywa, należy przechowywać je w zamknięciu, tak aby nie dostawało się do niego powietrze przyspieszające schnięcie i parowanie. Jeśli jednorazowo kupiliśmy zbyt dużo bułek lub chleba i od razu wiemy, że nie zjemy go na raz, najlepiej jest od razu je zamrozić. Wystarczy włożyć bułki lub chleb do woreczka foliowego i wrzucić do zamrażalnika. Najlepsze jest to, że można to zrobić z dowolną ilością, np. pół bochenka a nawet kilka kromek chleba, a w razie potrzeby szybko rozmrozić – wyciągając z zamrażalnika, lub podgrzewając w opiekaczu lub piekarniku. Dzięki temu, jeśli zamroziliśmy świeże bułeczki, możemy je wyciągnąć nawet po 2 tygodniach, i nadal będą takie, jakby były niedawno wyciągnięte z pieca. A te wyjęte z piekarnika będą dodatkowo ciepłe i chrupiące :)
Dlaczego należy wykorzystywać suche pieczywo?
Kiedyś dla wielu ludzi było to oczywiste. Chleb, jako podstawa żywienia Polaków, oraz symbol chrześcijański, był szanowany, dlatego nie należało go marnować lub wyrzucać. Nawet kiedy nie nadawał się do zjedzenia dla ludzi, zawsze mógł zostać przekazany zwierzętom. Obecnie, gdy większość ludzi mieszka w mieście, nie każdy ma taką możliwość, dlatego powinien wykorzystać powyższe sposoby. A dlaczego? Z dwóch powodów: ekologii, oraz ekonomii. Po pierwsze, do produkcji chleba potrzebne było wiele wysiłku oraz środków – wody, nawozów, paliwa do transportu, gazu do pieców, oraz pracy rolnika, piekarza i dostawcy. Wyrzucając chleb, wszystko to idzie na marne, czyli jest marnotrawstwem, którego można uniknąć, a które nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Po drugie, wykorzystywanie całości zakupionego pieczywa oznacza mniejsze wydatki, dzięki czemu nie marnujemy pieniędzy na coś, co później wyrzucimy w przysłowiowe błoto. Jedynym przypadkiem, w którym należy wyrzucić chleb, jest sytuacja gdy on spleśnieje. Wtedy zdecydowanie nie należy go jeść samemu, ani dawać zwierzętom. W takim przypadku należy wyciągnąć wnioski i następnym razem od razu zasuszyć chleb (i wykorzystać go jako bułkę tartą lub w zupie chlebowej), bo w tej formie formie jest on w stanie wytrzymać znacznie dłużej.
Podsumowując, już na etapie zakupów powinniśmy podejmować świadome decyzje oraz planować następne kroki. W przypadku gdy kupimy dużo pieczywa na raz, część, której nie zjemy od razu, najlepiej zamrozić i rozmrażać w razie potrzeb. Z kolei pieczywo, które leży już jakiś czas, na każdym etapie można wykorzystać na kreatywne sposoby, tworząc smakowite potrawy z jego pomocą. Zachęcamy do eksperymentowania i dzielenia się swoimi pomysłami na wykorzystanie suchego pieczywa.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis